Powiedz nam trochę o sobie

Wypełnij poniższy formularz.

Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020[SKRÓT INFORMACJI DLA GASTRONOMII]

prawo

26 czerwca 2020 17:24

Image Description

Planowana zmiana matrycy stawek VAT miała wejść w życie już 1 kwietnia 2020 roku. Z powodu epidemii koronawirusa został on przeniesiony na 1 lipca 2020 roku.

 

Od 1 lipca 2020 roku na będą obowiązywały inne stawki VAT na poszczególne produkty.

 

Zmiana stawek VAT będzie dotyczyła też wybranych produktów kupowanych i sprzedawanych w lokalach gastronomicznych.

 

Oto wybrane zmiany, które dotyczą produktów sprzedawanych w lokalach gastronomicznych:

  • homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są ww. produkty – z 5% i 8% do 23%,

  • Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – do 5 procent, czyli zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8-procentową stawką).

  • Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5-procentową stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 procent w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości)

  • Lód – używany do celów spożywczych i celów chłodniczych – z 8% do 23%,

  • Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna będą opodatkowane stawką 5 procent (obecnie jest 8 procent).

Tak jak dotychczas 8% stawką opodatkowane będą usługi gastronomiczne - zarówno te świadczone na miejscu jak i na wynos oraz dostawie.


 

Katalog produktów wyłączonych spod zakresu stosowania obniżonej do wysokości 8% stawki VAT w gastronomii:

  • Napoje inne niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy o VAT albo w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowanie i podanie: m.in. kawa, herbata, napoje  z ich wykorzystaniem, woda mineralna, napoje gazowane, alkohol.

  • Towary nieprzetworzone przez podatnika, inne niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy o VAT albo w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

  • Posiłki, których składnikiem są: homary i ośmiornice oraz inne towary objęte CN 0306-0308 (np. krewetki, małże czy ślimaki), kawior lub namiastki kawioru objęte CN 1604, przetwory z homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych CN 1603 00 i CN 1605.

 

Należy pamiętać, że zmieniając stawkę VAT w systemie POS bądź na kasie fiskalnej należy również zmienić jego nazwę. W przeciwnym wypadku dojdzie do blokady drukowania paragonu.

 

Wraz ze zmianą matrycy zostanie również wprowadzona instytucja WIS. WIS jest nową instytucją, która ułatwi podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek podatku VAT oraz zapewni im w tym zakresie odpowiednią ochronę. Będzie można za opłatą 40zł skierować zapytanie do WIS o wysokość stawki VAT na wybrany produkt.

Dokładne informacje znajdziemy tutaj https://www.podatki.gov.pl/vat/abc-vat/matryca-stawek-vat/ 

Pod tym linkiem możemy również znaleźć dokładne klasyfikacje produktów - https://ext-isztar4.mf.gov.pl/taryfa_celna/Browser?lang=PL #prawo w gastronomii #matryca stawek vat #vat w gastronomii #prawo

Image Description

Co to jest gastro POS?

Gastro POS to system Point of Sale (POS) stosowany w restauracjach, barach, kawiarniach i innych rodzajach gastronomii. System taki jest zwykle komputerowym programem, który ułatwia zarządzanie finansami i operacjami w obiekcie gastronomicznym.