prawo
Nowa tarcza antykryzysowa. Na jakie wsparcie rządowe mogą liczyć restauratorzy?

Stale rosnąca liczba zachorowań koronawirusem zmusiła rząd do wprowadzania nowych obostrzeń, które w szczególności dotknęły przedsiębiorstwa skupiające większe zgromadzenia, tj. restauracje, puby, siłownie czy targowiska. Z tego też powodu 27 października podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił nową tarczę antykryzysową, która ma na celu pomóc branżom poszkodowanym przez pandemię. 

Które branże otrzymają wsparcie?

• Gastronomiczna

• Rozrywkowa (estradowa, targowa, fotograficzna, filmowa)

• Fitness (siłownie, sport, rekreacja)

• Sprzedaży detalicznej (bazary, targowiska)

Antykryzysowa tarcza branżowa

Antykryzysowa tarcza branżowa stanowi kompleksowy pakiet rozwiązań rządu na obecną sytuację społeczno-gospodarczą spowodowaną pandemią. Najnowsza pomoc rządowa jest już jej szóstą wersją. 

Według oficjalnych oczacowań na walkę z kryzysem krajowym wywołanym pandemią Covid-19 zostanie przeznaczone 319 mld zł. 

Nowe rozwiązania

Dobrą wiadomością jest wdrożenie świadczeń postojowych oraz zwolnień ze składek ZUS w przypadku, w którym twoje przedsiębiorstwo zaliczyło spadek przychodów w stosunku rocznym o 40%. Takowe rozwiązania obowiązują tylko za listopad. 

Premier Morawiecki także zaproponował możliwość skorzystania z bezzwrotnych dotacji o wysokości 5000 zł, jeżeli przychody w październiku bądź w listopadzie będą niższe o 40% w stosunku do ubiegłego roku. 

Ponadto, według premier.gov.pl:

"Pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł. Rozwiązanie zostanie wprowadzone stosownym rozporządzeniem."

"Oprócz tego wydłużymy możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021."

Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na wdrożenie nowych instrumentów wsparcia dla branży gastronomicznej, fitness, rozrywkowej oraz sprzedaży detalicznej jest przeznaczona kwota o wysokości 1,8 mld zł. Szacowane jest, że około 200 tys. firm może skorzystać ze wsparcia finansowego tarczy branżowej. 

Do kiedy będzie obowiązywać nowa tarcza?

Rząd planuje obecne rozwiązania zastosować wyłącznie na listopad z możliwością przedłużenia na grudzień czy też kolejne miesiące. Jest to możliwy scenariusz, biorąc pod uwagę szybującą w górę liczbę dziennych zakażeń koronawirusem oraz możliwość wejścia Polski w ponowny lockdown w najbliższym czasie. 

#gastronomia #prawo #koronawirus #podatki

Opublikuj ten wpis


Przeczytaj również:
prawo
Cała Polska w czerwonej strefie! Przygotuj swój lokal z Nomee do zamówień online.
Czytaj cały artykuł...
prawo
Rozliczenie koncesji - wszystko co musisz wiedzieć
Przecztaj i dowiedz się jak poprawnie rozliczyć koncesję oraz pobierz wszystkie potrzebne pliki
Czytaj cały artykuł...
prawo
Wytyczne dla gastronomii od 18 maja - koronawirus
Ministerstwo rozwoju opublikowało 13 maja 2020 wytyczne dotyczące zabezpieczenie lokali przed epidemią
Czytaj cały artykuł...
prawo
Czy Twoja restauracja jest gotowa na kasy fiskalne online?
Detale odgrywają ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu Twojej restauracji. Jednym z nich jest odpowiednie przygotowanie się do płatności. 1 maja 2019 weszła w życie ustawa dotycząca kas fiskalnych online.
Czytaj cały artykuł...
prawo
Nowe obostrzenia w czerwonych i żółtych strefach od 10 października!
Czytaj cały artykuł...
prawo
Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020[SKRÓT INFORMACJI DLA GASTRONOMII]
Już od 1 lipca będzie obowiązywała nowa matryca stawek VAT, zmienią się stawki VAT.
Czytaj cały artykuł...
prawo
NIP nabywcy na paragonie od 1 stycznia 2020
Już od 1 stycznia 2020 roku podmioty które chcą wystawić fakturę do paragonu muszą za wczasu umieścić NIP nabywcy na pargonie
Czytaj cały artykuł...
prawo
Oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży [darmowy wzór]
Tylko do 31 maja wszyscy pracodawcy mają czas na podpisanie stosownego oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży i wystawianiu paragonów ze wszystkimi pracownikami, którzy mają dostęp do urządzeń fiskalnych. Obierz darmowy wzór i przygotuj się na zmiany.
Czytaj cały artykuł...
prawo
Jakie stawki VAT na produkty w gastronomii
Zobacz jaką stawkę VAT wybrać przy sprzedaży produktów w gastronomii
Czytaj cały artykuł...

Zapisz się do newslettera i otrzymuj przypomnienia o najciekawszych artykułach!