Powiedz nam trochę o sobie

Wypełnij poniższy formularz.

Nowa tarcza antykryzysowa. Na jakie wsparcie rządowe mogą liczyć restauratorzy?

prawo

3 listopada 2020 05:51

Image Description

Stale rosnąca liczba zachorowań koronawirusem zmusiła rząd do wprowadzania nowych obostrzeń, które w szczególności dotknęły przedsiębiorstwa skupiające większe zgromadzenia, tj. restauracje, puby, siłownie czy targowiska. Z tego też powodu 27 października podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił nową tarczę antykryzysową, która ma na celu pomóc branżom poszkodowanym przez pandemię. 

Które branże otrzymają wsparcie?

• Gastronomiczna

• Rozrywkowa (estradowa, targowa, fotograficzna, filmowa)

• Fitness (siłownie, sport, rekreacja)

• Sprzedaży detalicznej (bazary, targowiska)

Antykryzysowa tarcza branżowa

Antykryzysowa tarcza branżowa stanowi kompleksowy pakiet rozwiązań rządu na obecną sytuację społeczno-gospodarczą spowodowaną pandemią. Najnowsza pomoc rządowa jest już jej szóstą wersją. 

Według oficjalnych oczacowań na walkę z kryzysem krajowym wywołanym pandemią Covid-19 zostanie przeznaczone 319 mld zł. 

Nowe rozwiązania

Dobrą wiadomością jest wdrożenie świadczeń postojowych oraz zwolnień ze składek ZUS w przypadku, w którym twoje przedsiębiorstwo zaliczyło spadek przychodów w stosunku rocznym o 40%. Takowe rozwiązania obowiązują tylko za listopad. 

Premier Morawiecki także zaproponował możliwość skorzystania z bezzwrotnych dotacji o wysokości 5000 zł, jeżeli przychody w październiku bądź w listopadzie będą niższe o 40% w stosunku do ubiegłego roku. 

Ponadto, według premier.gov.pl:

"Pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł. Rozwiązanie zostanie wprowadzone stosownym rozporządzeniem."

"Oprócz tego wydłużymy możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021."

Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na wdrożenie nowych instrumentów wsparcia dla branży gastronomicznej, fitness, rozrywkowej oraz sprzedaży detalicznej jest przeznaczona kwota o wysokości 1,8 mld zł. Szacowane jest, że około 200 tys. firm może skorzystać ze wsparcia finansowego tarczy branżowej. 

Do kiedy będzie obowiązywać nowa tarcza?

Rząd planuje obecne rozwiązania zastosować wyłącznie na listopad z możliwością przedłużenia na grudzień czy też kolejne miesiące. Jest to możliwy scenariusz, biorąc pod uwagę szybującą w górę liczbę dziennych zakażeń koronawirusem oraz możliwość wejścia Polski w ponowny lockdown w najbliższym czasie. 


#gastronomia #prawo #koronawirus #podatki

Image Description

Co to jest gastro POS?

Gastro POS to system Point of Sale (POS) stosowany w restauracjach, barach, kawiarniach i innych rodzajach gastronomii. System taki jest zwykle komputerowym programem, który ułatwia zarządzanie finansami i operacjami w obiekcie gastronomicznym.