Jakie stawki VAT na produkty w gastronomii
prawo
18 stycznia 2019 17:04Jednym z ważniejszych podatków w naszym kraju jest VAT, czyli podatek od towarów i usług. Ten rodzaj daniny na rzecz państwa pojawił się w 1993 roku i główna stawka wynosi 23%.
Jednakże na różne usługi ustawodawca przewidział obniżone stawki VAT, np. prasa - soki świeżo wyciskane.
Zastanawialiście się, jakie stawki VAT obowiązują w gastronomii?
To jest ważne zagadnienie. Brak wiedzy na ten temat, może Was sporo kosztować. By Wam pomóc, nomee przygotowało krótki poradnik o stawkach VAT w gastronomii.
Jakie stawki VAT mają poszczególne produkty w gastronomii
8% - Gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2% / główna stawka VAT w branży gastronomicznej
ex 10.85.1, załącznik 10 do Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
23% - wszystkie alkohole, słodkie napoje, woda, kawa, herbata, napoje bezalkoholowe, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, kawy i herbaty, napoje bezalkoholowe gazowane, napoje bezalkoholowe, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%
5% - np. soki z owoców i warzyw, pieczywo, niektóre naturalne napoje bezalkoholowe
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535 + rozporządzenia mistra finansów
Omówienie stawek VAT na portalu Ministerstwa Finansów:
https://www.podatki.gov.pl/vat/stawki-podatkowe/#kotwica5
Uwaga: artykuł ma charakter poglądowy. Zawsze można zadzwonić na Krajową Informację Podatkową. Nomee nie bierze odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w artykule.
Rozliczenie koncesji - wszystko co musisz wiedzieć
Przeczytaj i dowiedz się jak poprawnie rozliczyć koncesję oraz pobierz wszystkie potrzebne pliki, które ułatwią twoje zadanie.
Wytyczne dla gastronomii od 18 maja - koronawirus
Ministerstwo rozwoju opublikowało 13 maja 2020 wytyczne dotyczące zabezpieczenie lokali przed epidemią
Czy Twoja restauracja jest gotowa na kasy fiskalne online?
Detale odgrywają ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu Twojej restauracji. Jednym z nich jest odpowiednie przygotowanie się do płatności. 1 maja 2019 weszła w życie ustawa dotycząca kas fiskalnych online.
NIP nabywcy na paragonie od 1 stycznia 2020
Już od 1 stycznia 2020 roku podmioty które chcą wystawić fakturę do paragonu muszą za wczasu umieścić NIP nabywcy na pargonie
Oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży [darmowy wzór]
Tylko do 31 maja wszyscy pracodawcy mają czas na podpisanie stosownego oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży i wystawianiu paragonów ze wszystkimi pracownikami, którzy mają dostęp do urządzeń fiskalnych. Obierz darmowy wzór i przygotuj się na zmiany.
Zalety płatności bezgotówkowych w barach i restauracjach.
W dzisiejszych czasach płatności bezgotówkowe stały się standardem, a coraz więcej osób rezygnuje z korzystania z gotówki na rzecz kart płatniczych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wygodę i bezpieczeństwo.
Jak zoptymalizować Twój Food Truck na sezon letni? Kluczowe wskazówki dla właścicieli biznesów
Odkryj, jak zoptymalizować swój Food Truck na sezon letni, aby maksymalnie wykorzystać zwiększony ruch zewnętrzny. Dowiedz się więcej
Co to jest gastro POS?
Gastro POS to system Point of Sale (POS) stosowany w restauracjach, barach, kawiarniach i innych rodzajach gastronomii. System taki jest zwykle komputerowym programem, który ułatwia zarządzanie finansami i operacjami w obiekcie gastronomicznym.
Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020[SKRÓT INFORMACJI DLA GASTRONOMII]
Już od 1 lipca będzie obowiązywała nowa matryca stawek VAT, zmienią się stawki VAT.
Pozycjonowanie restauracji w mediach społecznościowych: Klucz do sukcesu w erze cyfrowej
Pozycjonowanie restauracji w mediach społecznościowych to klucz do sukcesu w dzisiejszej erze cyfrowej. Tworzenie atrakcyjnych treści na social media pozwala zyskać nowych klientów i wzmocnić swoją obecność w sieci.