Powiedz nam trochę o sobie

Wypełnij poniższy formularz.

Rozliczenie koncesji - wszystko co musisz wiedzieć

prawo

17 stycznia 2019 13:28

Image Description

Jak co roku do końca stycznia wszystkie podmioty posiadające koncesję na sprzedaż alkoholu muszą złożyć dokumenty rozliczające sprzedaż alkoholu z roku poprzedniego. 

Niezłożenie tych dokumentów w odpowiednim terminie może słono kosztować bądź nawet doprowadzić do utraty koncesji na 3 lata. Z tego powodu stworzyliśmy krótki i wnikliwy przewodnik, który mamy nadzieje pomoże wam i waszym lokalom w sprawach rozliczeniowych przed końcem 29 stycznia

Gdzie mogę złożyć oświadczenie?

Oświadczenie złożysz w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy, na którego terenie sprzedawany jest alkohol.

Co mam złożyć?

Dokument pobierzesz pod tym linkiem

Jakie terminy mnie obowiązują?

- Termin składania dokumentów rozliczających koncesję alkoholową to 31 stycznia. Ważne jest, aby przed tą datą uiścić opłatę!

- Opłatę można rozłożyć na 3 równe raty i dokonywać wpłat w terminach nieprzekraczających 31.01, 31.05 oraz 30.09. 

- Złożenie dokumentów w lutym skutkować będzie podniesieniem opłaty o 30%.

- Niezłożenie dokumentów w terminie styczniowym bądź lutowym będzie skutkować utratą koncesji na co najmniej 6 miesięcy!

Jak obliczyć koncesję?

Aby prawidłowo obliczyć koncesję, należy pobrać raporty z systemu POS lub kasy fiskalnej za sprzedaż alkoholu w roku poprzedzającym.

Koncesja wymaga od nas zsumowania 3 kategorii. Muszą to być wartości brutto:

1. Wszystkie piwa i alkohole do 4,5% alkoholu

2. Alkohole od 4,5% do 18%

3. Alkohole powyżej 18% 

Należy pamiętać, że wartości muszą być rzetelne - bez zaokrąglania groszy.

Jak obliczyć kwotę potrzebną do zapłaty?

525 zł – jeśli wartość sprzedaży piwa i napojów o zawartości do 4,5% alkoholu nie przekroczyła w ubiegłym roku 37 500 zł

525 zł – jeśli wartość sprzedaży napojów o zawartości od 4,5 do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) nie przekroczyła w ubiegłym roku 37 500 zł

2100 zł – jeśli wartość sprzedaży napojów o zawartości powyżej 18% alkoholu nie przekroczyła w ubiegłym roku 77 000 zł

lub

1,4% ogólnej wartości sprzedaży piwa i napojów o zawartości do 4,5% alkoholu – jeśli wartość ich sprzedaży przekroczyła w ubiegłym roku kwotę rzędu 37 500 zł

1,4% ogólnej wartości sprzedaży napojów o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) – jeśli wartość ich sprzedaży przekroczyła w ubiegłym roku kwotę rzędu 37 500 zł

2,7% ogólnej wartości sprzedaży piwa i napojów o zawartości powyżej 18% alkoholu – jeśli wartość ich sprzedaży przekroczyła w ubiegłym roku kwotę rzędu 77 000 zł

Problem pojawia się przy sprzedaży drinków, gdzie mieszamy alkohole. W takim wypadku powinniśmy policzyć każdą składową zawartą w drinku; np. w drinku "Cuba Libre" za 20zł - alkohol jest wart ok. 15zł, jest to także alkohol przekraczający 18%, zatem od tej wartości należy obliczyć koncesję. 

Drugą opcją jest obliczenie średniej wartości procentowej alkoholu w drinku, niemniej jednak należy pamiętać, że wszystko musi być dokładnie udokumentowane co do poprawności i zasadności obliczania.

Pod tym linkiem pobierzesz Excela, który pozwoli na szybkie obliczenie koncesji ze sprzedaży drinków.

Ile kosztuje złożenie dokumentów?

Dokumenty wystarczy złożyć do urzędu za darmo. Jeżeli zaś czynność tą wykonuje pełnomocnik, koszt procesu będzie kosztował około 17zł.

Ile trwa składanie dokumentów?

Składania dokumentów jest zależne od długości kolejki. 

Nie zapomnij!

Pamiętaj, aby wpisać rzetelne dane. W lutym przeprowadzane są wyrywkowe kontrole, które są prowadzone w większości w bardzo dokładny sposób. Sprawdzane są wtedy raporty z systemu POS, faktury zakupowe alkoholi itd.

Wszystkim klientom oferujemy darmowe doradztwo co do liczenia koncesji.

W przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem kontakt@nomee.pl

Pod tym linkiem pobierzesz wszystkie potrzebne dokumenty do złożenia i obliczenia koncesji.

 

Źródło: Biznes.gov.pl


#e-paragony #eparagony #kasy fiskalne online #prawo

Image Description

Co to jest gastro POS?

Gastro POS to system Point of Sale (POS) stosowany w restauracjach, barach, kawiarniach i innych rodzajach gastronomii. System taki jest zwykle komputerowym programem, który ułatwia zarządzanie finansami i operacjami w obiekcie gastronomicznym.