prawo
Nowe obostrzenia w czerwonych i żółtych strefach od 10 października!

Jeszcze nie tak dawno, bo od soboty, 3 października 2020 r. weszły w życie nowe obostrzenia ws. stref czerwonych i żółtych. Natomiast w związku z ostatnią nadmierną eskalacją zakażeń Covid-19 minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z Komendantem Głównym Policji Jarosławem Szymczykiem zapowiedział nowe zasady podczas wtorkowej konferencji prasowej, które mają obowiązywać od soboty, 10 października. 

Lista powiatów objętych dodatkowym pakietem obostrzeń

W strefę czerwoną wchodzą powiaty: aleksandrowski, Grudziądz, janowski, łęczyński, włodawski, bełchatowski, wieluński, Piotrków Trybunalski, limanowski, myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, otwocki, szydłowski, oleski, dębicki, mielecki, białostocki, zambrowski, Suwałki, kartuski, kościerski, pucki, słupski, Sopot, kłobucki, kielecki, Kielce, bartoszycki, działdowski, iławski, ostródzki, krotoszyński, międzychodzki, rawicki, wolsztyński i Koszalin. 

Największym zaskoczeniem było z pewnością oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas czwartkowej konferencji prasowej o rozciągnięciu obostrzeń dot. żółtej strefy na całą Polskę. 

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Komendą Głównej Policji wprowadziło nową politykę ws. eskalacji koronawirusa na terenie Polski. Obowiązuje "zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń sanitarnych". Nieprzestrzeganie zasad może spotkać się surową karą ze strony służb. 

Jedną najważniejszych zmian jest noszenie maseczek w miejscach publicznych zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej. Dodatkowo będzie obowiązywał oficjalny zakaz organizowania imprez przez lokale oraz udostępniania miejsc do tańczenia. 

Wszelkie zgromadzenia będą dopuszczalne do 150 osób pod warunkiem zakrywania ust i nosa maseczką oraz utrzymywania co najmniej 1,5 m odległości. 

Natomiast od 17 października imprezy okolicznościowe zostaną ograniczone do 75 osób w strefie żółtej, natomiast do 50 w strefie czerwonej. 

Gastronomia

Przemysł gastronomiczny bardzo ucierpi na nowych obostrzeniach. Wszystkie lokale gastronomiczne na terenie Polski mogą być otwarte od godziny 6:00 do 22:00 z wyjątkiem dostaw i zamówień na wynos. Ponadto, wedle najnowszych doniesień będzie obowiązywała zasada jednej osoby na cztery metry kwadratowe w strefie żółtej, jak i czerwonej. Zakrywanie ust i nosa maseczką obowiązuje bez zmian w obu strefach. 

Wydarzenia Kulturalne

Na terenie całej Polski będzie dopuszczalne jedynie 25 proc. publiczności w kinach i teatrach. Nakaz zakrywania ust i nosa maseczką oraz zachowanie 1,5 m odległości między widzami będzie nadal obowiązywał. 

Wszelkie organizowanie oraz uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych zostanie zakazane w strefie czerwonej, natomiast w żółtej będzie dopuszczalne do 25 proc. publiczności. Liczba uczestników w plenerze zaś będzie wynosić maksymalnie 100 z obowiązkiem utrzymywania 5-metrowej odległości. 

Siłownie

W siłowniach znajdujących się w strefie czerwonej obowiązuje zasada jednej osoby na 10 metrów kwadratowych, natomiast w strefie żółtej jednej na siedem metrów kwadratowych. 

Handel

Żadne nowe zmiany nie zostały wprowadzone w przypadku przemysły handlowego. Obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką oraz noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk przez klientów pozostaje bez zmian w całym kraju. 

 

W Sobotę, 10 października możemy spodziewać się więcej informacji ws. nowych obostrzeń dot. strefy czerwonej i żółtej. 

 

Więcej informacji znajdziemy tutaj

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-strefy-czerwone-i-zolte-obostrzenia-co-wolno-co-jest-zakazane-4711606

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-cala-polska-w-strefie-zoltej-maseczki-obowiazkowe-na-swiezym,nId,4780594

 

 

#koronawirus #prawo

Opublikuj ten wpis


Przeczytaj również:
prawo
Jakie stawki VAT na produkty w gastronomii
Zobacz jaką stawkę VAT wybrać przy sprzedaży produktów w gastronomii
Czytaj cały artykuł...
prawo
Oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży [darmowy wzór]
Tylko do 31 maja wszyscy pracodawcy mają czas na podpisanie stosownego oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży i wystawianiu paragonów ze wszystkimi pracownikami, którzy mają dostęp do urządzeń fiskalnych. Obierz darmowy wzór i przygotuj się na zmiany.
Czytaj cały artykuł...
prawo
Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020[SKRÓT INFORMACJI DLA GASTRONOMII]
Już od 1 lipca będzie obowiązywała nowa matryca stawek VAT, zmienią się stawki VAT.
Czytaj cały artykuł...
prawo
Nie będzie kolejnego odroczenia - restauracje i hotele zmuszone do wymiany kas fiskalnych na online
Czytaj cały artykuł...
prawo
Czy Twoja restauracja jest gotowa na kasy fiskalne online?
Detale odgrywają ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu Twojej restauracji. Jednym z nich jest odpowiednie przygotowanie się do płatności. 1 maja 2019 weszła w życie ustawa dotycząca kas fiskalnych online.
Czytaj cały artykuł...
prawo
Cała Polska w czerwonej strefie! Przygotuj swój lokal z Nomee do zamówień online.
Czytaj cały artykuł...
prawo
Wytyczne dla gastronomii od 18 maja - koronawirus
Ministerstwo rozwoju opublikowało 13 maja 2020 wytyczne dotyczące zabezpieczenie lokali przed epidemią
Czytaj cały artykuł...
prawo
NIP nabywcy na paragonie od 1 stycznia 2020
Już od 1 stycznia 2020 roku podmioty które chcą wystawić fakturę do paragonu muszą za wczasu umieścić NIP nabywcy na pargonie
Czytaj cały artykuł...
prawo
Nowa tarcza antykryzysowa. Na jakie wsparcie rządowe mogą liczyć restauratorzy?
Czytaj cały artykuł...
prawo
Rozliczenie koncesji - wszystko co musisz wiedzieć
Przecztaj i dowiedz się jak poprawnie rozliczyć koncesję oraz pobierz wszystkie potrzebne pliki
Czytaj cały artykuł...

Zapisz się do newslettera i otrzymuj przypomnienia o najciekawszych artykułach!