Powiedz nam trochę o sobie

Wypełnij poniższy formularz.

Nowe obostrzenia w czerwonych i żółtych strefach od 10 października!

prawo

7 października 2020 11:03

Image Description

Jeszcze nie tak dawno, bo od soboty, 3 października 2020 r. weszły w życie nowe obostrzenia ws. stref czerwonych i żółtych. Natomiast w związku z ostatnią nadmierną eskalacją zakażeń Covid-19 minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z Komendantem Głównym Policji Jarosławem Szymczykiem zapowiedział nowe zasady podczas wtorkowej konferencji prasowej, które mają obowiązywać od soboty, 10 października. 

Lista powiatów objętych dodatkowym pakietem obostrzeń

W strefę czerwoną wchodzą powiaty: aleksandrowski, Grudziądz, janowski, łęczyński, włodawski, bełchatowski, wieluński, Piotrków Trybunalski, limanowski, myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, otwocki, szydłowski, oleski, dębicki, mielecki, białostocki, zambrowski, Suwałki, kartuski, kościerski, pucki, słupski, Sopot, kłobucki, kielecki, Kielce, bartoszycki, działdowski, iławski, ostródzki, krotoszyński, międzychodzki, rawicki, wolsztyński i Koszalin. 

Największym zaskoczeniem było z pewnością oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas czwartkowej konferencji prasowej o rozciągnięciu obostrzeń dot. żółtej strefy na całą Polskę. 

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Komendą Głównej Policji wprowadziło nową politykę ws. eskalacji koronawirusa na terenie Polski. Obowiązuje "zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń sanitarnych". Nieprzestrzeganie zasad może spotkać się surową karą ze strony służb. 

Jedną najważniejszych zmian jest noszenie maseczek w miejscach publicznych zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej. Dodatkowo będzie obowiązywał oficjalny zakaz organizowania imprez przez lokale oraz udostępniania miejsc do tańczenia. 

Wszelkie zgromadzenia będą dopuszczalne do 150 osób pod warunkiem zakrywania ust i nosa maseczką oraz utrzymywania co najmniej 1,5 m odległości. 

Natomiast od 17 października imprezy okolicznościowe zostaną ograniczone do 75 osób w strefie żółtej, natomiast do 50 w strefie czerwonej. 

Gastronomia

Przemysł gastronomiczny bardzo ucierpi na nowych obostrzeniach. Wszystkie lokale gastronomiczne na terenie Polski mogą być otwarte od godziny 6:00 do 22:00 z wyjątkiem dostaw i zamówień na wynos. Ponadto, wedle najnowszych doniesień będzie obowiązywała zasada jednej osoby na cztery metry kwadratowe w strefie żółtej, jak i czerwonej. Zakrywanie ust i nosa maseczką obowiązuje bez zmian w obu strefach. 

Wydarzenia Kulturalne

Na terenie całej Polski będzie dopuszczalne jedynie 25 proc. publiczności w kinach i teatrach. Nakaz zakrywania ust i nosa maseczką oraz zachowanie 1,5 m odległości między widzami będzie nadal obowiązywał. 

Wszelkie organizowanie oraz uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych zostanie zakazane w strefie czerwonej, natomiast w żółtej będzie dopuszczalne do 25 proc. publiczności. Liczba uczestników w plenerze zaś będzie wynosić maksymalnie 100 z obowiązkiem utrzymywania 5-metrowej odległości. 

Siłownie

W siłowniach znajdujących się w strefie czerwonej obowiązuje zasada jednej osoby na 10 metrów kwadratowych, natomiast w strefie żółtej jednej na siedem metrów kwadratowych. 

Handel

Żadne nowe zmiany nie zostały wprowadzone w przypadku przemysły handlowego. Obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką oraz noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk przez klientów pozostaje bez zmian w całym kraju. 

 

W Sobotę, 10 października możemy spodziewać się więcej informacji ws. nowych obostrzeń dot. strefy czerwonej i żółtej. 

 

Więcej informacji znajdziecie tutaj:

https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-strefy-czerwone-i-zolte-obostrzenia-co-wolno-co-jest-zakazane-4711606

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-cala-polska-w-strefie-zoltej-maseczki-obowiazkowe-na-swiezym,nId,4780594


#koronawirus #prawo

Image Description

Co to jest gastro POS?

Gastro POS to system Point of Sale (POS) stosowany w restauracjach, barach, kawiarniach i innych rodzajach gastronomii. System taki jest zwykle komputerowym programem, który ułatwia zarządzanie finansami i operacjami w obiekcie gastronomicznym.