prawo
Czy Twoja restauracja jest gotowa na kasy fiskalne online?

Detale odgrywają ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu Twojej restauracji. Jednym z nich jest odpowiednie przygotowanie się do płatności. 1 maja 2019 weszła w życie ustawa dotycząca kas fiskalnych online.

W tym artykule dowiesz się:

  • Czym są kasy fiskalne online?

  • Jakie są terminy aktualizacji kas fiskalnych?

  • Na co warto zwrócić uwagę przy nowych przepisach związanych z kasami fiskalnymi

Dlaczego wprowadzono kasy fiskalne online?

Po długich pracach Sejm uchwalił ustawę o tzw. kasach fiskalnych online. Przepisy nowego prawa tworzą obowiązek wymiany starych kas fiskalnych na takie, które łączą się z Centralnym Repozytorium Kas. Wszystkie lokale gastronomiczne będą musiały dokonać tej zmiany do 1 lipca 2020 r.

Wedle oficjalnych danych, celem wprowadzonych zmian w zakresie ewidencji sprzedaży jest walka z wyłudzaniem podatku VAT. Nie jest to jednak coś niezapowiedzianego - już w maju ubiegłego roku zapadła decyzja dotycząca kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Ostatnie kilkanaście miesięcy upłynęło zatem na fizycznej pracy dostosowania się do zmian.

Prawo dotyczące kas fiskalnych online łączy się również z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Weszła ona w życie 1 maja, jednak nie od razu odczujemy jej skutki. Wymiana kas fiskalnych na nowe jest rozłożona w czasie, a terminy zróżnicowane dla poszczególnych branż.  

Jak wyglądają zmiany dla Twojej restauracji?

Ustawa powoduje, że Twój system obsługujący kasę fiskalną jest od teraz powiązany z Centralnym Repozytorium Kas, którego administratorem jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej. To pozwoli prowadzić ewidencję każdej transakcji, którą zawierasz przy użyciu Twojej kasy fiskalnej.

Co ciekawe, nie będzie potrzeby stałego połączenia z Internetem, ani synchronizacja po każdej transakcji, która - umówmy się - byłaby horrorem w miejscach ze słabszym zasięgiem.

Aktualizacja danych ma się odbywać minimum raz w tygodniu. Jeśli jesteś właścicielem food trucka, pozwoli Ci to na swobodne zarządzanie platnościami - wystarczy cotygodniowa wizyta w miejscu z dostępnym Internetem (a jak wiemy, obsługując festiwale typu Opener możesz zderzyć się z problemami z łączem). Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że to podatnik może sam zdecydować o częstotliwości łączenia się drukarki z rządowym repozytorium.

Co jeszcze zostanie zmienione?

Zmiany zaszły również w sposobie wystawiania faktur z drukarki fiskalnej. Jeżeli klient będzie chciał otrzymać fakturę, będzie musiał podać swój NIP już w trakcie składania zamówienia. Jego numer identyfikacyjny będzie musiał być umieszczony na paragonie.

Ponadto, stare kasy fiskalne będą wymagały wymiany, więc musisz wkalkulować to w koszty. Nieaktualne systemy POS nie będą obsługiwać nowego systemu. To wszystko oznacza, że wprowadzona w życie ustawa wymusi zmiany w Twoim biznesie. Argumentem popierającym te wspomniane zmiany jest redukcja błędów, które często towarzyszą ręcznemu wpisywaniu danych do terminala.

Jakich terminów musisz dopilnować?

Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, terminy związane z wymianem kas fiskalnych oraz łączeniem się z CRK jest zależne od branży w której działasz. Dla przykładu, mechanicy czy właściciele stacji benzynowych musieli przystosować się do zmian już w styczniu tego roku.

Branża gastronomiczna stanowi wyjątek i termin wyznaczony dla restauracji to 1 lipca 2020 roku.

Czy przewidziano ulgi podatkowe?

Tak. Ustawodawca przewidział koszty ponoszone przez przedsiębiorców takich jak Ty, których dotyka nowe prawo i postanowił wprowadzić ulgi na zakup nowych kas online. 90% kwoty zakupu kasy fiskalnej - tyle będą mogli odliczyć podatnicy od należnego podatku, nie więcej jednak niż 700 zł za jedno urządzenie. Ulga ta dotyczy zarówno nowych przedsiębiorców, po raz pierwszy kupujących kasę fiskalną online, jak i tych, którzy zostali objęci obowiązkiem wymiany sprzętu.

 

#ddd

Opublikuj ten wpis


Przeczytaj również:
prawo
Cała Polska w czerwonej strefie! Przygotuj swój lokal z Nomee do zamówień online.
Czytaj cały artykuł...
prawo
Nowa tarcza antykryzysowa. Na jakie wsparcie rządowe mogą liczyć restauratorzy?
Czytaj cały artykuł...
prawo
Nowe obostrzenia w czerwonych i żółtych strefach od 10 października!
Czytaj cały artykuł...
prawo
Nie będzie kolejnego odroczenia - restauracje i hotele zmuszone do wymiany kas fiskalnych na online
Czytaj cały artykuł...
prawo
Zmiana stawek VAT od 1 lipca 2020[SKRÓT INFORMACJI DLA GASTRONOMII]
Już od 1 lipca będzie obowiązywała nowa matryca stawek VAT, zmienią się stawki VAT.
Czytaj cały artykuł...
prawo
NIP nabywcy na paragonie od 1 stycznia 2020
Już od 1 stycznia 2020 roku podmioty które chcą wystawić fakturę do paragonu muszą za wczasu umieścić NIP nabywcy na pargonie
Czytaj cały artykuł...
prawo
Jakie stawki VAT na produkty w gastronomii
Zobacz jaką stawkę VAT wybrać przy sprzedaży produktów w gastronomii
Czytaj cały artykuł...
prawo
Wytyczne dla gastronomii od 18 maja - koronawirus
Ministerstwo rozwoju opublikowało 13 maja 2020 wytyczne dotyczące zabezpieczenie lokali przed epidemią
Czytaj cały artykuł...
prawo
Rozliczenie koncesji - wszystko co musisz wiedzieć
Przecztaj i dowiedz się jak poprawnie rozliczyć koncesję oraz pobierz wszystkie potrzebne pliki
Czytaj cały artykuł...
prawo
Oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży [darmowy wzór]
Tylko do 31 maja wszyscy pracodawcy mają czas na podpisanie stosownego oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży i wystawianiu paragonów ze wszystkimi pracownikami, którzy mają dostęp do urządzeń fiskalnych. Obierz darmowy wzór i przygotuj się na zmiany.
Czytaj cały artykuł...

Zapisz się do newslettera i otrzymuj przypomnienia o najciekawszych artykułach!