NIP nabywcy na paragonie od 1 stycznia 2020
Już od 1 stycznia 2020 roku podmioty które chcą wystawić fakturę do paragonu muszą za wczasu umieścić NIP nabywcy na pargonie
Detale odgrywają ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu Twojej restauracji. Jednym z nich jest odpowiednie przygotowanie się do płatności. 1 maja 2019 weszła w życie ustawa dotycząca kas fiskalnych online.
W tym artykule dowiesz się:
Czym są kasy fiskalne online?
Jakie są terminy aktualizacji kas fiskalnych?
Na co warto zwrócić uwagę przy nowych przepisach związanych z kasami fiskalnymi
Po długich pracach Sejm uchwalił ustawę o tzw. kasach fiskalnych online. Przepisy nowego prawa tworzą obowiązek wymiany starych kas fiskalnych na takie, które łączą się z Centralnym Repozytorium Kas. Wszystkie lokale gastronomiczne będą musiały dokonać tej zmiany do 1 lipca 2020 r.
Wedle oficjalnych danych, celem wprowadzonych zmian w zakresie ewidencji sprzedaży jest walka z wyłudzaniem podatku VAT. Nie jest to jednak coś niezapowiedzianego - już w maju ubiegłego roku zapadła decyzja dotycząca kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Ostatnie kilkanaście miesięcy upłynęło zatem na fizycznej pracy dostosowania się do zmian.
Prawo dotyczące kas fiskalnych online łączy się również z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Weszła ona w życie 1 maja, jednak nie od razu odczujemy jej skutki. Wymiana kas fiskalnych na nowe jest rozłożona w czasie, a terminy zróżnicowane dla poszczególnych branż.
Ustawa powoduje, że Twój system obsługujący kasę fiskalną jest od teraz powiązany z Centralnym Repozytorium Kas, którego administratorem jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej. To pozwoli prowadzić ewidencję każdej transakcji, którą zawierasz przy użyciu Twojej kasy fiskalnej.
Co ciekawe, nie będzie potrzeby stałego połączenia z Internetem, ani synchronizacja po każdej transakcji, która - umówmy się - byłaby horrorem w miejscach ze słabszym zasięgiem.
Aktualizacja danych ma się odbywać minimum raz w tygodniu. Jeśli jesteś właścicielem food trucka, pozwoli Ci to na swobodne zarządzanie platnościami - wystarczy cotygodniowa wizyta w miejscu z dostępnym Internetem (a jak wiemy, obsługując festiwale typu Opener możesz zderzyć się z problemami z łączem). Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że to podatnik może sam zdecydować o częstotliwości łączenia się drukarki z rządowym repozytorium.
Zmiany zaszły również w sposobie wystawiania faktur z drukarki fiskalnej. Jeżeli klient będzie chciał otrzymać fakturę, będzie musiał podać swój NIP już w trakcie składania zamówienia. Jego numer identyfikacyjny będzie musiał być umieszczony na paragonie.
Ponadto, stare kasy fiskalne będą wymagały wymiany, więc musisz wkalkulować to w koszty. Nieaktualne systemy POS nie będą obsługiwać nowego systemu. To wszystko oznacza, że wprowadzona w życie ustawa wymusi zmiany w Twoim biznesie. Argumentem popierającym te wspomniane zmiany jest redukcja błędów, które często towarzyszą ręcznemu wpisywaniu danych do terminala.
Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, terminy związane z wymianem kas fiskalnych oraz łączeniem się z CRK jest zależne od branży w której działasz. Dla przykładu, mechanicy czy właściciele stacji benzynowych musieli przystosować się do zmian już w styczniu tego roku.
Branża gastronomiczna stanowi wyjątek i termin wyznaczony dla restauracji to 1 lipca 2020 roku.
Tak. Ustawodawca przewidział koszty ponoszone przez przedsiębiorców takich jak Ty, których dotyka nowe prawo i postanowił wprowadzić ulgi na zakup nowych kas online. 90% kwoty zakupu kasy fiskalnej - tyle będą mogli odliczyć podatnicy od należnego podatku, nie więcej jednak niż 700 zł za jedno urządzenie. Ulga ta dotyczy zarówno nowych przedsiębiorców, po raz pierwszy kupujących kasę fiskalną online, jak i tych, którzy zostali objęci obowiązkiem wymiany sprzętu.
Już od 1 stycznia 2020 roku podmioty które chcą wystawić fakturę do paragonu muszą za wczasu umieścić NIP nabywcy na pargonie
W dzisiejszych czasach płatności bezgotówkowe stały się standardem, a coraz więcej osób rezygnuje z korzystania z gotówki na rzecz kart płatniczych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wygodę i bezpieczeństwo.
Zobacz jaką stawkę VAT wybrać przy sprzedaży produktów w gastronomii
Odkryj, jak zoptymalizować swój Food Truck na sezon letni, aby maksymalnie wykorzystać zwiększony ruch zewnętrzny. Dowiedz się więcej
Już od 1 lipca będzie obowiązywała nowa matryca stawek VAT, zmienią się stawki VAT.
Gastro POS to system Point of Sale (POS) stosowany w restauracjach, barach, kawiarniach i innych rodzajach gastronomii. System taki jest zwykle komputerowym programem, który ułatwia zarządzanie finansami i operacjami w obiekcie gastronomicznym.
Tylko do 31 maja wszyscy pracodawcy mają czas na podpisanie stosownego oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży i wystawianiu paragonów ze wszystkimi pracownikami, którzy mają dostęp do urządzeń fiskalnych. Obierz darmowy wzór i przygotuj się na zmiany.
Pozycjonowanie restauracji w mediach społecznościowych to klucz do sukcesu w dzisiejszej erze cyfrowej. Tworzenie atrakcyjnych treści na social media pozwala zyskać nowych klientów i wzmocnić swoją obecność w sieci.
Przeczytaj i dowiedz się jak poprawnie rozliczyć koncesję oraz pobierz wszystkie potrzebne pliki, które ułatwią twoje zadanie.
Ministerstwo rozwoju opublikowało 13 maja 2020 wytyczne dotyczące zabezpieczenie lokali przed epidemią