Powiedz nam trochę o sobie

Wypełnij poniższy formularz.

Ogródki restauracyjne - wielkie otwarcie na Majówkę?

Ciekawostki

9 kwietnia 2021 10:55

Image Description

Do wyczekiwanej Majówki jeszcze niecały miesiąc i zapewne niejeden z nas powoli szykuje plany na ten wielbiony okres zwieńczenia sezonu wiosennego. Wraz z pogodą, która powoli zaczyna się osłoneczniać, przesiadywanie w domu staje się coraz większym utrapieniem i bolączką sympatyków spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz pochłanianiu się potrawom w ogródkach restauracyjnych. Z tego powodu dużo właścicieli gastronomicznych zaczęła z optymizmem myśleć o możliwości otwarcia własnego lokalu na dworze już wkrótce. 

Czy poluzowanie obostrzeń przez rząd jest realne przed końcem kwietnia? Czy sytuacja epidemiczna w Polsce uległa poprawie?

Obecne obostrzenia

Wszystkie dotychczas obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia z wyjątkiem:

  • sklepów spożywczych

  • aptek

  • drogerii

  • księgarni

  • salonów prasowych

  • przedsiębiorstw sprzedających energię elektryczną, gaz lub ciepło

Restrykcje gastronomiczne nadal pozwalają lokalom jedynie do prowadzenia sprzedaży na wynos bądź z dostawami online. 

Jeżeli chcesz założyć swój własny wirtualny sklep do zamówień online, naciśnij poniżej. 

Gastronomia Online - Jak założyć swój własny sklep internetowy?

Warunek otwarcia ogródków na Majówkę

Istnieje parę scenariuszy odmrażania gospodarki na zbliżające się tygodnie, z czego jeden z nich zakłada ponowne otworzenie przestrzeni ogródkowej w restauracjach na okres majówkowy. Istnieje zaś jeden warunek, którego spełnienie jest wręcz esencjonalne do ziszczenia się tej narracji - ogólna poprawa sytuacji pandemicznej w kraju pod koniec kwietnia. Zatem możemy się spodziewać wstrzymania decyzji w tej sprawie przynajmniej na okres kolejnych dwóch tygodni. 

Sytuację związaną z ponownym otwarciem ogródków skomentował także rzecznik rządu Piotr Müller dla Polsat News:

"Liczę, że końcówka kwietnia przyniesie nieco lepsze informacje, to znaczy, iż przynajmniej częściowo będzie można przywrócić funkcjonowanie niektórych usług, być może podjąć decyzje dotyczące kwestii usług na powietrzu. To wszystko zależy od tego, jak daleko będzie posunięty program szczepień i jak będzie wyglądała sytuacja, jeżeli chodzi o obłożenie łóżek w szpitalach i respiratorów".

Statystyki 

Na chwilę obecną ciężko jest stwierdzić czy pandemia powoli ustaje, a trzecia fala koronawirusa zaczyna coraz to bardziej słabnąć. Dzienne statystyki ewidentnie wskazują spadek zarażeń na przestrzeni ostatnich trzech tygodni, aczkolwiek nie jeden raz mieliśmy do czynienia z efektem "paraboli", w której sytuacja chwilowo wyglądała obiecująca, a nie tak później powtórnie się pogarszała. Nie mniej jednak tak prezentuje się tabela przypadków zakażenia Covid-19 od początku roku 2021. 

 

Wraz ze spadkiem dziennych przypadków zakażenia koronawirusem, liczba szczepionych coraz bardziej wzrasta, odkąd program został wdrożony 27 grudnia 2020. Od tego czasu w Polsce udało się przeprowadzić 6 999 652 szczepień, co zwiastuje optymistyczną sytuację krajową na zbliżające się miesiące, a co najważniejsze możliwe poluzowania na okres majówkowy czy nawet wakacyjny. 

 

Kolejną ważną statystyką jest bilans obłożenia łóżek w szpitalach i respiratorów, której spadek będzie rokował większe prawdopodobieństwo odmrażania gospodarki. W tym przypadku liczby stale rosną, co na pierwszy rzut oka może niepokoić. Nie mniej jednak dostępnych jest nadal 10,5 tys. łóżek, czyli 23,9 % oraz 930 respiratorów, czyli 21,9 %

 

Luzowanie obostrzeń na Majówkę?

Niedługo mija pół roku, odkąd restauracje mogły gościć w swoich progach klientów. Z tego powodu poluzowanie obostrzeń, szczególnie dla branży gastronomicznej, będzie miodem dla uszu wielu restauratorów. Co więcej, prognoza pogody na kolejne tygodnie wygląda bardzo obiecująco, czyli powoli możemy przygotowywać się na oficjalne powitanie długo wyczekiwanych słonecznych dni. Ładna pogoda idzie w parze z dobrym jedzeniem, a to może oznaczać tylko jedno - przesiadywanie w ogródkach restauracyjnych. Czy realne jest zatem ponowne otwarcie przestrzeni zewnętrznej w gastronomii? Na chwilę obecną ciężko oszacować czy sytuacja ulegnie drastycznemu poprawieniu. Nie mniej jednak myślimy pozytywnie o następnym jutrze i mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mieli okazję rozkoszować się przysmakami różnych kuchni świata w akompaniamencie słonecznej pogody oraz zewnętrznemu wystrojowi restauracji. 

 


#restauracja #ogródki restauracyjne #piotr muller #majówka #trzecia fala koronawirusa #okres majówkowy #koronawirus #gastronomia #obostrzenia