Powiedz nam trochę o sobie

Wypełnij poniższy formularz.

Jak otworzyć food truck w trakcie pandemii?

Ciekawostki

30 marca 2021 18:57

Image Description

Wraz z ciągnącymi się obostrzeniami i restrykcjami związanymi z pandemią Covid-19, zamówienia i jedzenie na wynos stały się chlebem powszednim obecnych czasów. Stworzyło to ogromne możliwości dla food trucków, które cieszą się coraz większą popularnością w trakcie pandemii. Rozwiązanie to nie tylko zapewnia sporą elastyczność dla właścicieli, ale także jest małokosztowne w porównaniu z klasycznym, stacjonarnym lokalem gastronomicznym. 

Food truck to przede wszystkim szybka obsługa, proste i smaczne jedzenie, a co najważniejsze - elastyczność lokalizacji. Zatem nie bez powodu trend na jedzenie spod czterech kółek ma swoje „ręce i nogi” i zrzesza coraz to więcej zwolenników w obecnych czasach. 

Nadal zastanawiasz się nad otworzeniem food trucku, ale nie wiesz, od czego tak naprawdę zacząć? Czy obecne restrykcje wpływają jakkolwiek na funkcjonowanie food trucków? Jak prawidłowo zarejestrować pojazd jako food truck? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym najnowszym artykule, który, mamy nadzieję, przygotuje was na otworzenie swojego własnego marzenia na czterech kółkach w najbliższej przyszłości.

Geneza food trucku

Historia powstania food trucku jest jedną z tych z prawdziwego amerykańskiego zdarzenia. Mianowicie w 1866 roku żył sobie niejaki farmer i hodowca bydła Charles Goodnight znany jako „ojciec Texas Panhandle” - regionu położonego w USA, stanie Texas. Legendy głoszą, że ten sam urodziwy człowiek wypalał 50 papierosów dziennie, a w wieku 91 lat poślubił piękną 26-letnią pielęgniarkę. „Emerytura marzenie” niektórzy powiedzą…

Swoją mobilną restaurację założył, używając i wyposażając stary wóz armii Stanów Zjednoczonych w wewnętrzne półki i szuflady, a także naczynia kuchenne, żywność oraz środki medyczne. „Menu” Goodnight’a składało się głównie z suszonej fasoli, kawy, mączki kukurydzianej, tłustego boczku, słonej wieprzowiny, wołowiny oraz innych łatwych do konserwowania produktów. Wielkimi zwolennikami restauracji na kółkach byli przejezdni kowboje, którzy zbaczając ze szlaku, mogli zaopatrzyć się w żywność oraz wyroby medyczne u starego, dobrego Charlesa Goodnight’a.

155 lat później moda na food trucki została znacząco zeuropeizowana, robiąc furorę w Polsce w szczególności w sezonie wiosenno-letnim.

Kiedy najlepiej otworzyć food truck w Polsce?

Idealna pora na otworzenie food trucku w Polsce przypada na przełom sezonu wiosennego i letniego. Wraz z ociepleniem się pogody, zapotrzebowanie na jedzenie na świeżym powietrzu wzrasta - tu pojawiają się food trucki oferujące swoje usługi dla przechodnich. Jedną z najlepszych okazji do zarobku jest zarejestrowanie swojej furgonetki na eventy czy festiwale, które zrzeszają setki czy tysiące sympatyków jedzenia bądź po prostu wygłodniałych „festiwalowiczów”, którzy z wielką chęcią przeznaczą 30 złotych na smaczny i sycący posiłek. Niestety zważywszy na obecną sytuację krajową spowodowaną pandemią Covid-19 tego typu wydarzenia zostały wstrzymane. Nie mniej jednak obsługa klientów na obszarze wielkich miast tj. Warszawa, Kraków czy Poznań jest w pełni wystarczająca do zainkasowania w pełni satysfakcjonującego zarobku, zważywszy na obecne zapotrzebowanie na zamówienia na wynos. 

Od czego zacząć swój mobilny biznes?

Biznes na kółkach to nie tylko ładna furgonetka czy dobre jedzenie, ale także przemyślany plan działania, który pozwoli nam uniknąć wszelkich problemów i niejasności z urzędem skarbowym czy sanepidem oraz przygotuje nas na efektywną sprzedaż. 

1. Znaj swój produkt 

Przed zajęciem się dokumentacją, stworzeniem bezpiecznego środowiska pracy czy nawet zakupem samego pojazdu, kluczowym jest rozrysowanie swojego planu. Jaki rodzaj jedzenia najlepiej sprzedaje się w food truckach?

*Spróbuj odwiedzić zlot food trucków, a także przeanalizuj konkurencje i sprawdź jakie kuchnie świata i produkty cieszą się największą popularnością wśród konsumentów. 

Pamiętaj prowadzenie food trucku to nie tylko praca, ale także przyjemność - próbuj stworzyć ofertą odpowiadającą nie tylko twoim klientom, ale i twojej wizji.

2. Wybór pojazdu na food truck

Kolejnym krokiem będzie wybór pojazdu, który najlepiej sprawdzi się do przekształcenia w food truck. Jeżeli znajdujesz się w posiadaniu pokaźnych funduszy, zalecanym będzie zainwestowanie w nowe i porządne auto, które starczy na długie lata bez konieczności wpadania na kawkę do mechanika. 

Fundusz w okolicach 30 - 40 tysięcy złotych powinien być wystarczający do zakupu w pełni satysfakcjonującego i funkcjonalnego pojazdu. 

3. Wyposażenie pojazdu

Poza ładnym i zachęcającym designem oraz dekoracją wnętrza i zewnętrza furgonetki, które przyciągną uwagę szerokiej klienteli, ważnym jest także wyposażenie się o sprzęty esencjonalne do przygotowania produktów z twojego menu. Zapotrzebowanie na dane urządzenia będzie głównie zależeć od wyboru kuchni i możliwości instalacyjnych w pojeździe. Nie mniej jednak do najpopularniejszych wyposażeń food trucku należą:

 • Agregat prądotwórczy

 • Płyta grillowa

 • Okap gastronomiczny

 • Stół chłodniczy

 • Szafa chłodnicza

itd. 

4. Rejestracja podatkowa

Mając już gotowy produkt, pojazd i wyposażenie, czas się zabrać za rejestrację food trucka jako działalności gospodarczej, typu: jednoosobowej, spółki cywilnej lub jednej ze spółek handlowych (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną). Na dodatek ważnym jest wybranie jednego z dwóch numerów PKD: 

 • „56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne: food truck” 

 • “56.10.A restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne”

 Po więcej informacji zalecamy udać się do biura rachunkowego. 

5. Wymagania sanepidu

Food truck, jak każda inna gastronomia, musi zapewnić odpowiedni stan higieniczno-sanitarny w przestrzeni kuchennej. Do wymagań sanepidu należą:

 • łatwo zmywalne i nienasiąkliwe powierzchnie robocze w food trucku

 • wydzielenie szafek na odzież brudną i czystą personelu

 • wydzielenie szafki na środki czystości

 • wyposażenie w przynajmniej jedną umywalkę do mycia rąk 

 • wyposażenie w zlew dwukomorowy do mycia sprzętu produkcyjnego 

 • dostęp do ciepłej i zimnej wody

 • urządzenie chłodnicze/mroźnicze wyposażone w termometry do bezpiecznego przechowywania produktów spożywczych

 • kosze na odpady wyposażone w zamykaną pokrywę

 • instalacja działającego okapu nad urządzeniami grzewczymi

Dodatkowo cały personel musi mieć przeprowadzone badania sanitarno-epidemiologiczne, a także być w posiadaniu książeczki aktualizowanej raz do roku.

Podstawa prawna: Rozporządzenie (we) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych

6. Dodatkowe dokumentacje

Przed finalnym odbiorem swojego food trucku przez sanepid trzeba skompletować podaną dokumentację:

a) odpis z KRS lub wydruk  z CEiDG podmiotu odpowiedzialnego za produkcję

b) dowód rejestracyjny samochodu / przyczepy.

c) badanie wody – będzie potrzebne w przypadku, gdy mamy stałe przyłącze sieci wodociągowej. Jeśli korzystamy z wody butelkowanej, nie musimy przedkładać wyników badań. 

d) orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych pracowników, czyli tzw. dawna książeczka sanepidowska.

e) umowa na wywóz śmieci, odpadów – będzie niezbędna w przypadku, gdy mamy stałe miejsce działalności. Jeśli prowadzimy działalność eventową, wywóz odpadów zwykle zapewnia organizator wydarzenia (co powinno mieć odzwierciedlenie w umowie z organizatorem). 

f) umowa najmu / dzierżawy / prawo do użytkowania terenu – w przypadku, gdy mamy stałe miejsce działalności.

g) umowa użyczenia toalety dla personelu – z powodu braku możliwości wydzielenia toalety dla personelu, należy ją zapewnić w inny sposób. Najczęściej właściciel food trucka zawiera umowę z pobliskim sklepem, czy stacją benzynową. Bardzo ważne jest, aby w umowie o użyczenie toalety pojawił się zapis, informujący, że: toaleta jest z przedsionkiem, zamykana oraz że przeznaczona jest wyłącznie dla osób z orzeczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych. Można również skorzystać z przenośnej toalety. Warto jednak wcześniej skonsultować tę opcję 
z jednostką Sanepidu. Jeśli prowadzimy działalność wyłącznie eventową, toalety zwykle zapewnia organizator wydarzenia. 

h) mowa na wywóz i utylizację oleju spożywczego – w przypadku gdy będziemy używać frytury, musimy podpisać umowę z firmą zewnętrzną, która będzie ją systematycznie odbierać. Podczas odbioru Sanepidu powinniśmy wskazać miejsce w naszym food trucku, gdzie będziemy gromadzić pojemniki ze zużytym olejem.

i) Dokumentacja GMP/GHP

j) Dokumentacja HACCP

k) Książka kontroli przedsiębiorcy

Źródło: Bonduelle

7. Wyposaż food truck w system POS

Po złożeniu wszystkich dokumentacji oraz wyposażeniu swojego pojazdu w urządzenia gastronomiczne zostaje jedynie wybór odpowiedniego systemu sprzedażowego, który wesprze funkcjonowanie twojej mobilnej restauracji w codziennych zmaganiach. 

Pamiętaj, że sukces idzie w parze z ciężką pracą, ale także pozytywną obsługą klienta, którą zagwarantujesz, wybierając system do sprzedaży POS nomee. Będziesz miał dostęp do:

 • specjalnej aplikacji mobilnej na tablety i telefony służącej do tworzenia zamówień i finalizacji sprzedaży

 • panelu administracyjnego/chmury, gdzie będziesz miał dostęp do wszelkich raportów i statystyk związanych ze sprzedażą czy zasobami, ale także skomponujesz swoją własną konfigurowalną ofertę dostępną dla klientów

 • urządzeń dodatkowych, takich jak drukarka fiskalna, która sporządzi pojedyncze bony do organizacji zamówień 

Na dodatek, wszystkie zamówienia online są przeprowadzane przez wirtualny sklep online, który zagwarantuje ci szybką akceptację takowych zamówień za pomocą jednego przycisku. 

Więcej o naszych funkcjach, dowiesz się tu

8. Promuj swoją działalność

Podczas prowadzenia swojej własnej restauracji na kółkach, ważnym jest także rzetelne promowanie swojej oferty na różnych kanałach social media. Do tego będzie ci potrzebny kalendarz social media, który pomoże ci zaplanować content na następne tygodnie czy miesiące. 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o sposobach promowania w social media, a także o tworzeniu efektywnych strategii marketingowych, przeczytaj poniższy artykuł: 

Jak stworzyć pozytywny wizerunek twojej restauracji w sieci?

Dofinansowanie/kredyt na otwarcie food trucka?

Otwarcie food trucka wiąże się z wieloma zaletami, takimi jak możliwość zmiany lokalizacji czy też niskimi kosztami utrzymania w porównaniu ze stacjonarną restauracją. Jednakże, oszczędności czasem nie wystarczają - tu pojawia się możliwość ubiegania się o dotację z Urzędu Pracy, dotację z UE bądź ostatecznie kredyt dla firm działających ponad rok bądź dopiero co zaczynających swoją przygodę w gastronomii. 

Food truck - nie dla wszystkich?

Food truck jest idealną opcją dla szefów kuchni tych bardziej i mniej doświadczonych, którzy nie boją się wyzwań oraz szybkiej obsługi. Właściciel na co dzień będzie miał do czynienia z pokaźną liczbą konsumentów, więc dobra komunikacja jest kluczowa do stworzenia pozytywnej obsługi klienta. Na dodatek prowadzenie restauracji mobilnej często wiąże się z pracą w pojedynkę bądź w zespole 2-osobowym, więc trzeba być przygotowanym na spełnianie roli nie tylko kucharza, ale i kelnera, barmana itp. - innymi słowy wielozadaniowość jest podstawą pracy w food trucku.

Nie mniej jednak food trucki stają się coraz bardziej sensowną formą prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie pandemii z uwagi na zamrożenie branży gastronomicznej, przerzucenie się na zamówienia online i dostawy, ale także zbliżający się sezon letni. 


#food truck w Polsce #jak otworzyć food truck #food truck #jedzenie na wynos #Charles Goodnight #covid-19 #biznes na kółkach #mobilna restauracja #zamówienia online #urządzenia gastronomiczne